MALTEZAN MALTESE CATY

NEGA, PREHRANA IN VZGOJA MALTEZANA

domov
kdo sem jaz?
nakup maltezana
kdo bo moj prijatelj?
kontakt
fotografije maltezanov
nega, prehrana in vzgoja maltezana
vse o pasmi maltezan
posnetki
bele kepice brez doma

 /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif 

NEGA
 
Vsaka pasma in vsak predstavnik pasme ima svoje potrebe, vendar pa veljajo za določeno pasmo določene specifike. Tako tudi maltežan zahteva določeno nego, če hočemo, da je tak, kakršen naj bi bil.

Pod nujno opremo spada krtača, t.i. PIN BRUSH, ki pa je v naših trgovinah skoraj ne morete kupiti. Prodajalci vam v najboljšem primeru ponudijo krtačo z buckami na koncu zobcev - kar morate storiti v takem primeru ja, da rečete: Ne, hvala. Ponjo se odpravite na kako razstavo, kjer so vedno stojnice različnih prodajalcev in si izberite 'svojo', ali pa jo naročite preko interneta.
 
Kovinski glavnik potrebujemo za urejanje brkov, čiščenje zaspančkov (tu potrebujemo tudi kako bombažno krpico, da obrišemo solzice) in za urejanje prečke na hrbtu naše kepice.
 
Prej ko slej potrebujemo tudi kvalitetne elastike iz lateksa, da našemu kužu spnemo dlako nad očmi v čopek in preprečimo, da bi mu uhajala v očke, jih dražila in tako povečevala solzenje.
 
Obvezno potrebujemo tudi 'giljotino', škarjice za krajšanje krempeljcev, ter dobre frizerske škarje z zaobljeno konico, ker je maltežančku na vsake toliko treba postriči dlako med blazinicami na tačkah, okoli ritke in okoli spolovila (cca.2xmesečno).

Ne pozabite tudi na posebne škarje za puljenje dlake iz notranje strani uhljev, seveda pa to lahko naredite tudi z navadno pinceto ali pa kar s prsti.
 
 
KOPANJE
 
Večina maltežanov je skopana vsakih 10-14 dni, oziroma po potrebi. Na belo dlako se nabere ves prah in vsa svinjarija, zato dnevno umivanje tačk ni dovolj, sploh, če kuža spi z nami v postelji. Pri kopanju moramo biti pozorni na izbiro šampona in balzama, ki naj bosta kvalitetna in namenjena negi bele dlake.
 
 
ČIŠČENJE DLAKE POD OČKAMI
 
Maltežan se, tako kot ostali psi, solzi, vendar je pri njem - zaradi bele dlake, ki se hitro obarva rdečerjavo - to veliko bolj očitno.

Včasih je solzenje povezano z bolezenskimi stanji, v večini primerov pa kar je. Maltežan se najbolj intenzivno solzi med menjavanjem zobkov, po intenzivni igri in pa dostikrat med sprehodi, saj mu prah in veter dražita občutljive oči, ki so - zaradi svoje velikosti - precej izpostavljene. Ja, pa tudi napačna hrana zna prispevati svoje...

Kako preprečiti, da bi se dlaka pod očmi obarvala?

Z veliko truda in veliko nege se da skoraj vse. Eden izmed najpreprostejših načinov je ta, da kužu vedno, ko vidimo, da je moker, dlako do suhega obrišemo z bombažno krpico - to je ponavadi kar nekajkrat dnevno. Pod nujno moramo tudi odstranjevati zaspančke, najlažje s kovinskim glavnikom, ki ima majhen razmak med zobci.
 
MojMaltezanŠ

PREHRANA
 
Torej, kolikokrat dati naši kepici hrano, da - bog ne daj - ne bi bila lačna... Ko mladička dobimo domov, pri starosti nekje dveh, treh mesecev, nam je vzreditelj dal t.i. popotnico, hrano za vsaj nekaj prvih dni. Če ste mnenja, da ta hrana ni dobra zanj, oziroma, da boste svojo kepico hranili drugače, jo na novo hrano navajte postopoma, kar pomeni, da vsakič 'popotnici' dodaste nekaj nove hrane, dokler se popolnoma ne zamenjata.

Mladiček do nekje petih, šestih mesecev naj bi dobival štiri male obroke enakomero razporejene čez dan (naj na tem mestu še dodam, da male kepice - vsaj dokler so res male - kakajo in lulajo približno petnajst, dvajset minut po tem, ko pojedo).

Od šestih do dvanajstih mesecev mu lahko brez slabe vesti dajete hrano trikrat, morda tudi dvakrat dnevno, kasneje pa samo dvakrat - nekateri pravijo, da je tudi enkrat dovolj - vendar sem sama mnenja, da je bolje, da se mali želodček nahrani dvakrat dnevno malo manj, kot pa enkrat čisto na polno - sicer so pa maltežani itak itak tako fini, da vedno vsaj malo hrane pustijo.

Potem pa je tu še vprašanje posta... Obstajajo kuži, ki si ga vzamejo sami in obstajajo kuži, ki jim post določijo lastniki - pri nas se držimo prve opcije, ker sklepam, da pes sam najbolje ve, kdaj mu hrana ne paše.

Kako veste, da neka hrana kužu ni všeč? Ne skrbite, vam bo jasno pokazal. Zna se zgoditi, da ob stiku z hrano celo vzvišeno zapiha in vam pokloni nagled v stilu: pa ti to ja ne misliš resno? Se pravi, če mu ne bo všeč, ne bo pojedel. Verjemite.

In potem vprašanje, koliko časa pustiti kužu hrano? Nekateri ga hranijo vsak dan ob istih urah (baje), pripravijo hrano in jo po nekaj minutah odstranijo. Midve imava glede tega bolj divji zahod, saj mi služba onemogoča tak red, pa tudi sicer se ga verjetno ne bi držala. Šia ima 24/7 na voljo brikete - ki jih ima raje za igro, kot za hrano - izjema so briketi
Canidae - in dvakrat dnevno dobi še konzervico Almo Nature, kateri dodam še malo riža, briketov in zelenjave/sadja/sira/kosmičev/skute, dvakrat tedensko pa dobi kuhan obrok (perutnina z rižem in zelenjavo).

Pa še to: tudi mleko mu lahko daste, če po njem nima driske. Moja ga obožuje. Kar pa se tiče vode, nam je pa vsem jasno, da mora biti vedno na razpolago in seveda čimvečkrat zamenjana - nikoli ne more biti preveč sveža. IZJEMA: postano vodo kužku ponudimo, kadar ima drisko ali bruha.

Hrana = kvalitetne konzerve z najmanj 60% mesa, kvalitetni briketi in občasno kuhana hrana.
 
MojMaltezanŠ

ŠOLANJE
 
ZAKAJ V PASJO ŠOLO?
 
To je verjetno vprašanje, ki si ga prej ko slej zastavi vsak lastnik psa. Nekateri skomignejo z rameni in rečejo, da že ne bodo metali denarja stran, zato da bi nekdo njegovega psa naučil sedi, saj to vendar zna tudi sam. In po vsej verjetnosti res zna.

Drugi pa vedo, da je pasja šola - posebej pasja mala šola - veliko več, kot le treniranje psa, da uboga naše 'ukaze'.

Pasja mala šola, kamor naj bi se vpisal vsak kuža pri starosti treh, štirih mesecev (oziroma najkasneje do enega leta starosti), je kraj, kjer našega pasjega mladička navadimo na družbo drugih psov, drugih ljudi in na okolje z vsemi presenečenji, ki jih ponuja - temu se reče socializacija - in s pomočjo šole lahko najbolj pravilno nadaljujemo delo, ki ga je začel vzreditelj. (Mogoče za koga neutemeljena primerjava, pa vendar: otroka v vrtec med drugim damo zato, da se navadi na druge otroke in njihovo družbo, da se zave, da ni središče vsega sveta).

Potem pa je tu, seveda, še habitualizacija, oziroma osvojevanje določenih navad, če hočete: uboganje naših 'ukazev'. Mislim, da je izredno pomembno, da naš kuža ve, kaj pomeni 'sedi', 'prostor', 'stoj', 'pusti', 'počakaj', 'poleg', 'okrog', 'tiho' in tako dalje, saj so to neka osnovna pravila 'pasjega lepega vedenja' in, če jih naš kuža pozna, ga lahko mirne vesti vzamemo s seboj, kamor koli hočemo, saj vemo, da nas ne bo spravljal v težave s svojim neprimernim obnašanjem - za katerega smo v končni fazi odgovorni samo mi, lastniki. Z zgodnjim vpisom v pasjo šolo se ponavadi tudi izognemo nezaželjenim vedenjskim vzorcem (pa naj bo to lajanje ali pa grizenje), ki jih je veliko lažje preprečiti, kot se jih kasneje znebiti...

Jaz osebno zelo favoriziram pasjo šolo
ŠVRK . Zakaj? Ker je edina pasja šola v Sloveniji (Lj.), ki nudi šolanje malim pasmam. To pomeni, da se dober kilogram težak mladiček (oziroma njegov lastnik) ne rabi obremenjevati, kateri 'pasji velikan' ga bo poškodoval, saj so si kužoni po velikosti in teži bolj ko ne popolnoma enakovredni. Kot drugo, so tu izredno prijazne in strokovne inštruktorice, ki izvajajo šolanje izključno in samo na podlagi nagrade, igre in pohvale - nobene prisile in agresije, zato da je učenje tudi kužu v zabavo. V samo šolanje je vključena tudi igra, osnove agilitya, osnove razstavljanja in pa predavanje. Verjemite mi, ko sva midve (pri treh mesecih) hodili v Švrka, ni bilo enega kuža, ki bi kazal najmanjše znake odpora. Pa še za mimogrede: v Ljubljano so se vozili kužki iz cele Slovenije...

V Švrku vam pri učenju kuža ponudijo tudi kliker, če ga ne želite, ga enostavno ne sprejmete. Nihče vas ne bo obsojal. Midve sva se učili brez klikerja, pa sva kljub temu na izpitu dosegle prvo mesto (sva si ga delili z zlato prinašalko iz druge skupine, ki je bila 'naklikana'), ostali 'klikaši' pa so bi za nama, kljub temu pa sem se pred parimi dnevi odločila, da si tudi midve kupiva kliker - veliko trikcev se z njegovo pomočjo kuža precej hitreje nauči.
 
Maltežan je izredno inteligenten in zvedav kuža, ki potrebuje in zahteva miselne izzive. Zakaj torej življenje vašega kuža ne bi bilo kaj več, kot spanje, hranjenje in sprehajanje?
 
MojMaltezanŠ

 /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif 

Podrobne informacije glede nakupa, rodovnika, nege, zdravja, prehrane, šolanja, vzgoje, razstavljanja in vsega ostalega najdete na portalu o maltežanih: