MALTEZAN MALTESE CATY

STANDARD IN KARAKTER MALTEZANA

domov
kdo sem jaz?
nakup maltezana
kdo bo moj prijatelj?
kontakt
fotografije maltezanov
nega, prehrana in vzgoja maltezana
vse o pasmi maltezan
posnetki
bele kepice brez doma

 /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif 

 
 
MALTEŽAN - MALTEŠKI BIŠON 

 


DOMOVINA: srednje Sredozemlje / Italija

UPORABNOST: družen in spremljevalen pes

F.C.I. UVRSTITEV: št. standarda 065
skupina 9 - družni in spremljevalni psi
oddelek 1 - bišoni in sorodne pasme
Brez delovnega izpita

DATUM OBJAVE ORIGINALNEGA STANDARDA: 27.11.1989


KRATEK ZGODOVINSKI OPIS:
Ime Maltežan ne pomeni, da izhaja iz Malte, ker pridevnik ˝maltais˝ izhaja iz semitske besede ˝malat˝, ki pomeni pribežališče ali pristanišče; ta semitski koren najdemo v veliko obmorskih krajevnih imenih, npr. v imenu jadranskega otoka Meleda - Mljeta, sicilijanskega mesta Melita in tudi v imenu otoka Malte. Predniki tega malega psa so živeli v pristaniških in obalnih krajih centralnega Sredozemlja, kjer so pobijali miši in podgane, ki so se množile v skladiščih pristanišč in ladij. V svojem seznamu v Evropi znanih psov je Aristoteles ( 384 - 322 pred našim štetjem ) omenjal raso majhnih psov, ki jim je dal latinsko ime ˝canes melitenses˝. Ta pes je bil poznan v antičnem Rimu: latinski pesnik Strabon ga je v prvem stoletju našega štetja opeval kot spremljevalca uglednih žena. Upodobitev Maltežana, nastale izpod rok neštetih renesančnih slikarjev, kažejo malega psa v salonih ob strani lepih žena tistega časa.

SPLOŠEN IZGLED: 


Maltežan je majhen, z iztegnjenim trupom. Pokrit je z zelo dolgo, belo dlako, je zelo eleganten ter glavo nosi ponosno in elegantno.

POMEMBNI PROPORCI:
Dolžina trupa presega plečno višino za okrog 38%. Dolžina glave ustreza 6/11 plečne višine.

OBNAŠANJE:
Živahen, nežen, zelo učljiv, zelo eleganten.

GLAVA:
Njena dolžina ustreza 6/11 plečne višine. Je bolj široka, širina malce presega polovico dolžine.

PODROČJE LOBANJE:
Zgornji del glave je nekoliko daljši od gobčka; širina med ličnicami ustreza njihovi dolžini in je s tem širša od polovice dolžine glave. V sagitalni smeri ima lahno ovalno obliko; zgornji del lobanje je plosko, zatilje je neizrazito; izbočenost čelnice in očesnega loka je dobro razvita; čelna guba ni vidna, je izrazita. Strani lobanje sta skoraj konveksni.

NASTAVEK ČELA:
Je močno poudarjen in oblikuje kot 90°, imenuje se ga tudi 'stop'.


PODROČJE OBRAZA 


Smrček:
Nahaja se na podaljšku nosnega grebena, v profilu gledano stoji njegova sprednja stran pravokotno. Velik, nosnice odprte, je zaokrožen in brezpogojno črno pigmentiran.

Gobček:
Dolžina gobčka ustreza 4/11 dolžine glave; potemtakem je nekoliko krajši od polovice njene dolžine. Področje pod očmi je dobro izklesano. Njegova višina je za nekaj več kot 20% manjša od njegove dolžine. Strani sta vzporedni, vendar pa smrček od spredaj ne sme izgledati štirikotno, ker njegova sprednja stran v obliki loka prehaja na strani. Nosni greben je raven z dobro izraženimi brazdami na svojem sprednjem delu.

Ustnice:
Od spredaj gledano ima zgornja ustnica na mestu, kjer se stika, obliko zelo odprtega loka. V svoji višini je slabo razvita in zavoj - ušesce - v kotu ustnic ni viden. Zgornja ustnica se popolnoma prilega s spodnjo, tako da s strani gobček izgleda omejen navzdol z spodnjo čeljustnico. Robovi ustnic morajo biti brezpogojno črno pigmentirani.

Čeljusti:
Normalno razvite, ne močne, popolno se nalegajo. Spodnja čeljustnica, na kateri črte potekajo naravnost, v svojem prednjem delu ni ne naprej štrleča ne nazaj uhajajoča.

Zobje:
Zobovje popolno nalega v škarjast ugriz. Zobje so beli; ugriz je dobro razvit in popoln.

Oči:
Odprte, z živahnim, pozornim izrazom; so večje kot običajno in očesna odprtina je skorajda okrogla. Očesne veke imajo tesen stik z očesom, ki ne sme ležati pregloboko, ampak skoraj poravnano z glavo, čisto lahno izstopa.Oči ležijo spredaj v skoraj isti ravnini. Opazovano s strani beločnica ne sme biti vidna; imajo barvo temnega okra; robovi vek so črni.

Ušesa:
Skoraj trikotna, njihova širina ustreza 1/5 njihove dolžine. Nameščena so visoko nad ličnico, komaj privzdignjena, nošena viseče in naležna na strani lobanje.


TELO 


Vrat:
Čeprav je bogato pokrit z dlako, se jasno loči od tilnika. Njegova gornja linija poteka v obliki loka. Njegova dolžina ustreza približno polovici plečne višine. Je pokončno nošen in brez odvečne viseče kože.

Trup:
Merjeno med vrhom ramen in sedično grbo presega njegova dolžina plečno višino za 38%.

Hrbtna linija:
Poteka v ravni liniji do repa.

Viher:
Viher lahno štrli nad hrbtno linijo.

Hrbet:
Njegova dolžina ustreza približno 65% plečne višine. Prsni koš je prostoren in sega preko višine komolca navzdol; rebra niso zelo ukrivljena. Prsni obseg presega plečno višino za 2/3.

Prsi:
Prsnica je zelo dolga.

Križ:
Ležeč v podaljšku hrbtne - križne linije, je križ zelo širok in dolg; njegov nagib proti horizontali je 10°.

Rep:
Nastavljen je podaljšku križa, debelejši na korenu, tanek na konici. Dolžina ustreza približno 60% plečne višine. Oblikuje en sam velik zavoj, katerega končna točka leži med kolčnicama in se dotika križa. Dopuščen je na stran trupa zamaknjen oziroma zavihnjen rep.


OKONČINE 


Prednje okončine:
Gledano v celoti, se dobro prilegajo telesu, noge so skladne.

Ramena:
Njihova dolžina ustreza 1/3 plečne višine in so nagnjena glede na horizontalo za 60 do 65°. So pravokotna na srednjo ravnino trupa.

Nadlaket:
Daljša od ramena, meri 40 do 45% plečne višine; njen naklon na horizontalo je 70°. Na zgornjih dveh tretjinah se dobro prilega trupu in je vzdolžno skoraj vzporedna srednji ravnini trupa.

Komolec:
Vzporeden srednji ravnini trupa.

Podlaket:
Je suha, z malo vidnimi mišicami, vendar si kosti v primerjavi z velikostjo rase precej močne. Je krajša od nadlakti in meri 33% plečne višine. Višina, merjena med tlemi in konico komolca, ustreza približno 55% plečne višine.

Nart:
Nameščen v navpičnici podlakti, zelo gibljiv, brez odebelitev; pokrit je s tanko kožo.

Stopalo:
Ima iste značilnosti kot nart in je zaradi svoje majhne dolžine navpično.

Prednje šape:
Okrogle, prsti so stisnjeni skupaj in zaobljeni; dlančna blazinica in prstne blazinice so črne; kremplji so prav tako črni ali vsaj temne barve.

Zadnje okončine:
Imajo močne kosti, kot enota sta tački vzporedni druga na drugo in gledano od zadaj, navpični od sedične grbe od tal.

Stegna:
Močna muskulatura, njegova zadnja meja poteka konveksno. Je vzporedno k srednji ravnini trupa, vertikalno poteka od zgoraj dol in od zadaj naprej nekoliko nagnjeno. Njegova dolžina je blizu 40% plečne višine, njegova širina je malo manjša od dolžine.

Golen:
S komaj vidnim prehodom, na horizontalo je nagnjena za 55°. Je malce daljša od stegna.

Skočni sklep:
Sprednji kot skočnega sklepa je 140°.

Zadnje stopalo:
Razdalja med tlemi in konico skočnega sklepa je malce daljša od 1/3 plečne višine. Njegova dolžina ustreza višini skočnega sklepa. Je popolnoma skladno.

Zadnje šape:
Okrogle kot prednje, s katerimi imajo skupne vse značilnosti.

Gibanje:
Enakomerno, elegantno, svobodno, v drncu s kratkimi in zelo hitrimi koraki.

Koža:
Dobro priležena po celem telesu, pigmentirana s temnimi madeži in vinsko rdeče barve, posebno na hrbtu. Robovi vek, žmurka in robovi ustnic so črni.


DLAKA

Struktura dlake:
Gosta, sijoča, svetlikajoča se, težka padajoča in svilnate teksture; je dolga po celem telesu in ostane gladka po celi dolžini, brez sledov kodrov ali vihanja. Po telesu mora njena dolžina presegati plečno višino in težko padati na tla, kot dobro pristoječe ogrinjalo, ki se prilega telesu, brez razpiranja in tvorbe kodrov ali kosmov.

Kodri in kosmi so dovoljeni na sprednjih udih od komolca do šape in na zadnjih udih od kolena do šape. Podlanke ni. Na glavi je dlaka zelo bogata, na nosnem grebenu tako dolga, da se pomeša z dlako brade, in na glavi tako dolga, da sega do tja, kjer se porazgubi v dlaki ušes. Na repu pada dlaka le na eno stran trupa, to pomeni na en bok in nogo, ter je tako dolga, da sega do skočnega sklepa.

Barva:
Čista bela; dovoljen je bled slonovinast odtenek. Sledi bledega oranžnega odtenka, ki vzbujajo vtis umazane dlake, so sicer tolerirane, vendar neželene in predstavljajo nepopolnost.


VELIKOST IN TEŽA:

*plečna višina;
- samec: 21 do 25 cm
- samica: 20 do 23 cm

*teža: od 3 do 4 kg


NAPAKE:
Vsako odstopanje od zgoraj navedenega opisa mora biti opazovano kot napaka, ocena le-teh pa mora biti v točnem razmerju s stopnjo odstopanja; to velja tudi za obojestransko škiljenje in kadar dolžina trupa presega plečno višino za 43%.

HUDE NAPAKE:
Očitno zaobljen nosni greben; izrazita predsekavost ali podsekavost, če to kazi izgled gobca. Višina samca preko 26 cm in pod 19 cm; pri samicah pa preko 25 cm in pod 18 cm.

IZKLJUČITVENE NAPAKE:
Izrazita divergenca ali konvergenca mejnih linij glave in gobca; kompletna depigmentacija smrčka ali druge barve kot črne. Predsekavost, razlike v očesih, depigmentacija vek, pomanjkljivosti repa, prirojeno ali povzročeno skrajšanje repa; kodravost dlake; vsaka barva razen bele z izjemo bledega slonovinastega odtenka; različni madeži, brez ozira na njihovo velikost.

N.B.:
Samci morajo imeti dve že na videz normalni in popolnoma v
mošnjo spuščeni modi!
 
 
 
 
KARAKTER MALTEŽANA

Nisem ne pasji psiholog, ne kinolog sem pa lastnica dveletne Maltežanke in poznam še nekaj drugih prikupnih primerkov te pasme. In kaj sem se do sedaj naučila o karakterju teh psov?

Po službi prideš domov in še dobro ne odpreš vrat, ko nekaj belega skoraj po zadnjih tačkah pridivja izza ovinka. Nato se postavi predte, skače in tišči prve tačke v zrak, rekoč: dvigni me, dvigni me, stisni me k sebi, tako sem te vesela! Seveda se niti slečeš ne, morda se sezuješ in odložiš vrečke, dvigneš to malo kepico, jo stisneš k sebi, ona pa prav olajšano zavzdihne, te boža s tačkami po obrazu in te navdušeno liže. Ko jo po petih, desetih minutah daš na tla, še vedno skače okoli tebe, zato jo še za trenutek dvigneš, ji pripopaš en velik cmok in daš nazaj na tla.

Takrat Šia s svetlobno hitrostjo skoči na posteljo, še vrže na hrbet in moli tačke v zrak, očke pa me gledajo: boš? ne boš? Če sem 'žleht' jo pustim trenutek ali dva čakati, kar gospodično razjezi, saj nadvse rada vidi, da je ugodeno vsaki njeni prošnji in da je v središču pozornosti. Kakor vem, so vsi Maltežani taki, to imajo v genih, nimamo kaj. 


Čohaj me, čohaj...!

Ko končamo 'čohanje', ki ga obvezno spremlja vzdih, je kuža pripravljen na igro - tudi mi moramo biti, saj je bil sam doma, zato smo mu to dolžni, poleg tega pa tako naš prihod domov vedno povezuje z nečim lepim.

S čim se igramo? Ponavadi s tistim, kar izbere kuža. Kdaj se igramo? Kadar hoče kuža. Je to napaka z moje strani? Je to izgubljane avtoritete? Nekateri bi morda trdili tako, jaz pa sem mnenja, da če se hoče zdaj igrati z žogico, se bo pač zdaj igrala z žogico. In, dokler se vsede, ko ji rečem 'sedi' in se ustavi, ko ji rečem 'stoj', je pomoje z redom vse okej. 


Moja moja žogica...

Kaj pa, če Maltežan ne dobi tistega, kar hoče in kadar hoče? Morda ne boste verjeli, ampak pasja gospoda zna biti prav vzvišeno užaljena. Jap, ko ga pokličeš obrne glavo stran, ko ga skušaš zvabiti k igri, se umakne, moja se zna 'kujati' cel dan - in to pod postejo. Lahko se trudimo, da bi nas opazil ali pa ne; Maltežan se bo nehal kujati, ko se bo njemu zazdelo.

Če je en stol 'pasji', kljub temu, da ponavadi na njem sediš ti in kužona premakneš na drugega, zna biti narobe. Najbolj zanimivo od vsega pa mi je tole: brez problema skoči na stol ali na posteljo, ko je sama, kadar sem pa jaz doma, se mala v 3/4 primerih postavi ali pred stol ali pred posteljo in nasloni tačke gor, ter me pogleda: ja, kaj zdaj, me boš dvignila a te bom čakala? Če dovolj dolgo čakaš, se mala kepica celo razburi in slišiš kako pikro iz pasjega gobčka.   


Te moram RES čakati...?

Ko se začneš oblačiti, prileti do tebe - če te slučajno ni spremljala na vsakem koraku - in prav zvedavo gleda z našpičenimi uhlji. Rečeš: A greva? In mala glavica se nagne vstran, repek začne migati tako hitro, da se ustrašiš, da bo poletela in zdrvi do vrat pa nazaj in tako še nekajkrat. Pred hišo dirja v krogih po travi, skaklja ko zajec in ko se naleta, jo pokličeš k sebi in pridno nastavi vrat, da jo daš na vrvico, saj gresta na sprehod. In potem so tu ljudje, ki bi božali in tipali vse, kar je majhno in kosmato. No, to je ena izmed zadev, ki verjetno vsem našim psom ni pogodu, kajti Maltežan se sam odloči, kdo ga bo božal in kdo ne. Ljudje me vedno čudno pogledajo, ko jim na vprašanje (hvala bogu, da nekateri vsaj vprašajo), če ga lahko pobožajo, odgovorim z: Če se vam bo pustila, drugače pa ne. Pa jim je potem kmalu jasno, saj se v večini primerov tuji roki enostavno odmakne...

Zelo zanimivo mi je tudi, kako sprejme njej neznanega človeka, če je meni znan in sem ga odkrito vesela, ga brez problema in zadržkov sprejme tudi ona. Če bi bil moj pristop drugačen, bi bila tudi mala bolj previdna in zadržana.

Otroci? Če otrok zna pristopi do nje, je v redu, če je gib roke napačen, se ustraši. Najbolj pa moram biti pozorna, kadar nama nasproti hodi mali otroček, ki morda še malo kobaca; to ji je izredno zanimivo in z vso brzino bi tekla do njega, skakala in ga z laježem vabila k igri. To pa seveda ni pametno, saj se mali otrok zelo hitro ustraši, zato moramo tako dejanje preprečiti. Gruča otrok? Naredite rajši ovinek, saj se znajo vsi zagnati proti vaši beli kepici in jo pošteno prestrašiti, nakar bo s praskanjem po vaših nogah zahtevala, da jo dvignete v naročje. A ni lep občutek, ko veste, da se pri vas počuti popolnoma varne?

Maltežani so izjemo pametni in dojemljivi, zato uživajo ob šolanju in učenju trikcev. Če hočem Šio naučiti kakega novega trika, ponavadi potrebujem manj kot deset minut, potem pa sva obe presrečni - ona, ker zna nekaj novega, s čimer si lahko prisluži nagrado ali pa me spravi v smeh in jaz, ker imam takooo pametnega psa. 

 
Tako dam desno tačko...
 
Mislim, da mi ti treba posebej poudarjati, da ponosno dvignejo glavo vsakič, ko jim rečemo: Kako si pa ti lepa! Enostavno obožujejo občudovanje, zato imajo tudi malo prednosti pri razstavljanju...


Spanje na postelji, ni boljšega!
 
Ko se dan konča in rečeš kepici: Greva ajat, je na postelji pred teboj. Če si ne pribori vzglavnika (kar pomeni, da si ti brez), suva z gobčkom pod odejo, dokler je ne dvigneš in se ne stisne k tebi. Glavico obvezno položi na tvojo roko ali na prsi, saj je Maltežan tako srečen, ko je ob tebi. Se zna tudi zgoditi, da mu stran, na kateri leži ne odgovarja več, zato bo šel na drugo in te toliko časa praskal ali lizal, da se boš zbudil in ga objel z druge strani.

Torej še enkrat na kratko: zlat, inteligenten, zvedav in izredno nežen, prijazen kuža, v katerega se zaljubite na prvi pogled in s katerim vam nikoli ni dolgčas. In, če slučajno jočete, tudi robčkov ne potrebujete. Vaš kuža se je namreč pripravljen tudi zbuditi, samo da bi vas potolažil in vam obrisal solzice, ki prav potiho polzijo po licu...
 
MojMaltezanŠ

 /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/ball2li.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif /imagelib/sitebuilder/pictures/bullets/di4.gif 

Želite o tej čudoviti pasmi izvedeti več?
 
Vas zanima, zakaj so t.i. 'čistokrvni psi brez rodovnika' izgubili rodovnik?

Podrobne informacije glede nakupa, rodovnika, nege, zdravja, prehrane, šolanja, vzgoje, razstavljanja in vsega ostalega najdete na portalu o maltežanih: